Tornóczky Gusztáv József1*, Bánhidi Miklós2, Young Marie3, Nagy Henriett4, Rózsa Sándor5 publikálásában jelent meg az alábbi cikk angol nyelven, melynek magyar nyelvű absztraktját tesszük közzé:
- Testnevelési Egyetem, Sporttudományok Doktori Iskola, Budapest
- Széchenyi István Egyetem, Egészség és Sporttudományi Kar, Győr
- University of the Western Cape, Department of Sport, Recreation and Exercise Science, South Africa
- Eötvös Loránd Tudományegyetem, Pedagógiai és Pszichológiai Kar, Budapest
- Department of Psychiatry, Washington University School of Medicine in St. Louis, Missouri, US
A jógagyakorlással eltöltött idő hatása a depresszió, szorongás, stressz és a pozitív negatív affektivitás mértékére magyar jógázók körében
Absztrakt
A stressz, a szorongás és a depresszió szorosan összefüggenek; a depresszió a vezető oka a fogyatékosságnak 45 év alatti felnőtt lakosság körében. Az EU-ban a tagállamok közül Magyarországon a legnagyobb a depressziós tüneteket bejelentő népesség aránya (10,5%). A stressz kezelése és az azzal való megküzdés fontos eleme az egészséges életmód fenntartásának. Az elme-test gyakorlatok körében általánosan használt módszer a jóga a depresszió kezelésére.
Jelen vizsgálat célja a jógagyakorlással töltött idő, valamint a jógázók depresszió, szorongás, stressz, érzelemszabályozás és pozitív negatív affektivitás mértékének vizsgálata. A vizsgálati mintát magyar jógázók (N=555, 465 nő) alkották, akik betöltötték a 18. évet. A kérdőíveket 2015. november és 2016. február között töltötték ki országszerte. Az alkalmazott mérőeszközök a Depresszió, Szorongás és Stressz Skálák (DASS-21), az Érzelemszabályozási Nehézségek Kérdőív (DERS-16) és a Pozitív Negatív Affektivitás Skála (PANAS) voltak.
Az eredmények különbségeket tártak fel a kezdő, a haladó és a gyakorlott jógázó csoportok között. A gyakorlott jógázók alacsonyabb értékű depressziót és stresszt mutattak, mint a kezdők és a haladók. A pozitív affektivitás nagyobb mértékű volt a gyakorlottaknál, mint a másik két csoportban, és a negatív affektivitás alacsonyabb volt a gyakorlott csoportban, mint a kezdő és haladó csoportokban. A magyar jógagyakorlók adatai alapján arra lehet következtetni, hogy a hosszú távon gyakorolt jóga pozitívan befolyásolja a gyakorló stresszkezelő képességét és magasabb szintű életminőséget eredményezhet. A jóga gyakorlása ajánlható egészséges felnőttek részére a stressz kezelésére, valamint a szorongás és depresszió tüneteinek megelőzésére.
A cikk angol nyelven EZEN A LINKEN olvasható.
A cikk megjelenése:
http://odborne.casopisy.palestra.cz/index.php/actasalusvitae/issue/view/27/showToc
Tornóczky, G. J., Bánhidi, M., Young, M., Nagy, H., & Rózsa, S. (2019). How Yoga practice time impact the levels of depression, anxiety, stress and positive and negative affect among Hungarian yoga practitioners. Acta Salvus Vitae 7(2), 40-50.